Ми звикли до думки, що алергія проявляється від народження або відразу після контакту з алергеном. Насправді алергічний дерматит базується на реакції гіперчутливості сповільненого типу.

Це означає, що дія подразника може тривати роками без будь-яких проявів. Але в якийсь момент на шкірі зʼявляється почервоніння, нестерпний свербіж і висипання, які заважають нормальному життю. Якщо ви помітили прояви алергічного контактного дерматиту, зверніться до дерматолога в Черкасах.

Якщо ви пʼять років купуєте один бренд косметики, фабри чи мийних засобів, й у вас ніколи не було алергічної реакції, це не значить, що вона ніколи не зʼявиться.

Чому виникає алергічний контактний дерматит

Контактний дерматит — це запальне ураження шкіри через вплив зовнішніх факторів. Під час дії подразників імунна система запускає складну захисну реакцію та виділяє велику кількість медіаторів запалення. Цей процес часто проявляється саме на шкірних покривах. Також алергени можуть потрапити в організм через органи дихання або шлунково-кишковий тракт.

Найбільш поширені алергени:

  • метали — золото, кобальт, хром, нікель;
  • ароматизатори в косметиці, шампунях, освіжувачах повітря, парфумах;

  • консерванти в косметиці (зазвичай виробники використовують парабени, бензоати, формальдегід тощо);
  • місцеві анестетики й антибіотики;
  • фарби для волосся;

  • акрилати у фарбах, стоматологічних матеріалах, гель-лаках;
  • фарбники для текстилю.

Розвиток алергічної реакції організму завжди індивідуальний і непрогнозований. Це не інфекційне захворювання, тому заразитися ним тактильно неможливо.

Симптоми контактного дерматиту

Найчастіше захворювання проявляється у місцях впливу подразнювальних речовин: на вухах — від сережок (алергія на метали), на руках — від крему, мийних засобів тощо (алергія на побутову хімію). Найпоширеніші зони — тильна сторона кистей, обличчя, шия. Рідше — ноги, плечі, передпліччя.

Інколи захворювання проявляється в зовсім неочікуваних “локаціях”, наприклад, висип через гель-лак може проявитися не на руках, а на повіках.

Інтенсивність дискомфортних відчуттів великою мірою залежить рівня чутливості імунітету, а не від кількості самого алергену. Має значення загальний стан здоров’я людини та вік.

Основні симптоми контактного дерматиту:

  • свербіж, набряклість і почервоніння;
  • пухирці, везикули, мокнучі ерозії;
  • поява лусочок і кірочок на місці загоєних ран.

Висипання також можуть супроводжуватися конʼюнктивітом і ринітом.

Діагностика та лікування контактного дерматиту

Щоб виявити, на який саме зовнішній фактор зʼявляється реакція, проводяться аналізи на алергени — патч-тести. На шкіру пацієнта накладають спеціальні аплікації з різними речовинами. Після 48-72 годин лікар оцінює реакцію. Для зручності тест проводять на внутрішньому боці передпліччя, зовнішній поверхні плеча чи між лопатками.

Основа лікування — виключення впливу подразника. Схема лікування місцевих проявів залежить від складності перебігу хвороби. Ефективну терапію може призначити тільки дерматолог у Черкасах після особистого огляду й проведення аналізів на алергени.

Наслідки контактного дерматиту

Без лікування контактного дерматиту є ризик інфікування ран. Це призводить до появи екземи, гнійників, лусочок і кірок, які хворий часто розчісує та ще більше травмує.

Крім того, ураження шкіри на обличчі, руках чи шиї змушує людину комплексувати та закриватися від соціальної взаємодії. Такий психологічний стан небезпечний появою асоціалізації та депресії.

Пройдіть обстеження та дізнайтеся причину алергічного дерматиту

В медичному центрі “Авіцена” дорослі та маленькі пацієнти можуть пройти комплексне обстеження й отримати допомогу досвідченого дерматолога.

Наші лікарі зроблять патч-тести, проаналізують анамнез і проведуть комплексне обстеження організму. Це дозволить виключити сумарну дію різних речовин або відсутність алергену у стандартних тест-системах. Після цього спеціаліст призначить десенсибілізаційну терапію та програму профілактичних заходів.

   ЧАС РОБОТИ

Понеділок, Середа, П’ятниця 8:00-16:00
Вівторок, Четвер 8:00- 20:00
Субота 8:30- 13:00

Пн, Ср, Пт – 8:00 – 16:00

Вт, Чт – 8:00 – 20:00

Сб 8:30 – 13:00

  +38(093)171-25-92

   АДРЕСА