Новий рік і Різдво — це не тільки подарунки, святкова атмосфера, теплі зустрічі з друзями, а й серйозне випробування для шлунка. Кількість смаколиків на новорічному столі подвоюється, вино, шампанське й інші алкогольні напої спокушають навіть тих, хто стійко тримався весь рік, а шлунок, печінка та підшлункова ледве витримують підвищене навантаження.
Сьогодні ми ділимося з вами правилами безпеки за святковим столом і порадами, як не переїдати, навіть якщо у вас заплановано багато походів у гості.
Наслідки переїдання
Якщо правильне харчування — це частина вашої філософії та способу життя, то ніякий Новий рік не вплине на кількість і якість їжі, яку споживає ваша родина. Так, на святковому столі може бути більше делікатесів і страв, які ви їсте рідко, але завжди пам’ятайте про збалансованість, різноманітність і помірність.
Наслідки переїдання можуть проявитися проблемами зі шлунком, підшлунковою залозою, печінкою, кишківником:
першою страждає печінка, можуть з’явитися болі в животі або правому підребер’ї, пожовтіння шкіри й білків очей, втома, втрата апетиту;
жовчна коліка — порушення відтоку жовчі з жовчного міхура. Через це людина відчуває різкий біль у правому підребер’ї. Зазвичай з’являється також зміна випорожнень і нудота. За появи таких симптомів обов’язково зверніться до спеціаліста — гастроентеролог в “Авіцені” проведе обстеження та призначить відповідне лікування.
невиразкова диспепсія — якщо ви вживаєте багато важкої їжі, шлунку важко її переварити. Їжа затримується у шлунку і вчасно не потрапляє в наступні відділи шлунково-кишкового тракту. Такий стан супроводжує печія, нудота, блювота, відчуття важкості. Все це ранні дзвіночки про можливий розвиток гастриту та виразкової хвороби.
запалення підшлункової залози виникає через переїдання, коли залоза виробляє ферменти у великій кількості, але їхній відтік порушений. У людини з’являється блювота, сильна нудота, больові відчуття у лівому підребер’ї. Причина запалення — вживання смажених, гострих, жирних страв.
Якщо після свят у вас з’явилися якісь із цих симптомів, обов’язково потрібна консультація гастроентеролога.
7 порад про харчування на свята
- Невеликі порції. Чим більше їжі за один раз потрапить у ваш шлунково-кишковий тракт, тим вищими будуть ризики появи відчуття важкості, печії, а інколи навіть нудоти. Ну про який новорічний настрій у таких ситуаціях може йти мова? Тому тільки невеликі порції.
- Обмежте вживання жирних, смажених страв і майонезу. Якщо ви досі цього не зробили, пропонуємо вам спробувати, адже новий рік і створений для того, щоб відкривати для себе щось нове. Замініть майонез у салатах на сметану чи йогурт із додаванням гірчиці. М’ясо не смажте, а запечіть у духовій шафі. Буде дуже смачно і дуже корисно!
- Відмовтеся від алкоголю. За останніми дослідженнями, безпечної дози алкоголю не існує. Тому ми рекомендуємо взагалі від нього відмовитися. Так можна було б сказати, якби ми жили в ідеальному чарівному світі. Але ми розуміємо, що магія існує тільки у стінах Хоґвортсу. Тому спробуйте хоча б обмежити кількість алкогольних напоїв — келиху сухого білого чи червоного вина буде достатньо. Не забувайте пити чисту воду. Солодкі й газовані напої краще замінити узварами та компотами.
Обережніше з екзотичними продуктами. Якщо ви вирішили побалувати себе екзотичними смаколиками, не втрачайте пильність — особливо у новорічну ніч. Може бути алергічна реакція. З будь-якими алергічними реакціями та порушеннями шлунково-кишкового тракту краще звернутися до гастроентеролога і дієтолога. В Черкасах на вас завжди чекають спеціалісти медцентру “Авіцена”.
Споживайте більше овочів. Зелень й овочі можуть стати справжньою прикрасою святкового столу, вони корисні та не навантажують ШКТ.
- Увага — на тверді сири. В них міститься багато жирів, які залишать після себе важкість. Надавайте перевагу м’яким сирам і завжди перевіряйте вміст жирів на етикетці. Для додавання в салати обирайте легкі тверді сири з 20-30% жиру.
- Більше рухайтеся. Не варто просиджувати за столом весь вечір – це збільшує ризик переїдання та набору ваги.
Святкуйте, танцюйте, веселіться, виходьте на вулицю. Зрештою, ви ж зібралися разом із рідними та друзями не для того, щоб їсти.
Щасливих і здорових вам новорічних свят!
ЧАС РОБОТИ
Понеділок, Середа, П’ятниця | 8:00-16:00 |
Вівторок, Четвер | 8:00- 20:00 |
Субота | 8:30- 13:00 |
Пн, Ср, Пт – 8:00 – 16:00
Вт, Чт – 8:00 – 20:00
Сб 8:30 – 13:00