За останнє двадцятиліття рівень захворюваності на рак молочних залоз в Україні виріс у 3 рази. Сьогодні саме ця хвороба посідає перше місце за поширеністю та смертністю від раку серед жінок.

Рак молочних залоз у цифрах

  • 20% випадків захворювання у Європі виявляють у жінок молодше 50 років, 37% випадків – у пацієнток у віці 50-64 роки.

  • 110 українок помирають від раку молочної залози в Україні щотижня.

  • 95% жінок одужують, якщо рак виявили на I стадії, 80% – якщо на II і лише 50% – якщо хворобу виявили на третій стадії.

Рак молочної залози належить до тих видів злоякісних утворень, які можна ефективно вилікувати – але за умови виявлення на ранній стадії. Одним із найбільш інформативних і доступних способів діагностики є мамографія. Сьогодні розбираємося, в чому полягає відмінність мамографії від УЗД грудних залоз і в яких випадках проводять цю діагностичну процедуру.

Що таке мамографія та коли її треба робити?

Мамографія – це рентгенівський знімок грудей, які дозволяє лікарям побачити новоутворення у молочних залозах на ранніх стадіях. Чим раніше лікар виявить проблему і розпочне лікування – тим вищими є шанси на повне одужання.

Мамографія може використовуватися для скринінгу, а також у випадку, коли лікарю вже відомо про новоутворення у грудях, чи жінці вже поставили діагноз рак. Під час процедури груди на короткий проміжок часу затискають між двома пластинами для отримання якісного та інформативного зображення залози у двох проекціях. Все це триває декілька секунд – ви можете відчувати невеликий дискомфорт, але це не больові відчуття.

Мамографія – це найбільш доступний і перевірений спосіб виявлення раку на ранніх стадіях. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, за останні пів століття завдяки мамографії смертність від раку грудних залоз у країнах з високим рівнем доходу, де діагностику проходить понад 70% жінок, знизилася на 20-30%.

Мамографія не замінює УЗД грудей. Інколи за наявності обґрунтованих підозр після мамографії лікар може призначити додаткове обстеження. Найчастіше під час діагностики раку молочних залоз використовуються три підходи – мамографія, УЗД молочних залоз, пункція (біопсія).

Рівень рентгенівського випромінювання під час процедури невеликий, навіть менший, ніж під час флюорографії. Переваги мамографії перевищують ризики від невеликої дози опромінення, яка в сучасних апаратах зведена до мінімуму. Просто порівняйте: під час рентгену грудей у двох проекціях доза опромінення становить 0,4 мілізіверта, а за годину польоту в літаку людський організм отримує 0,1 мілізіверта опромінення.

Чому мамографію практично не роблять у молодому віці?

У молодому віці майже вся молочна залоза складається зі щільної залозистої тканини. Через це лікар не може діагностувати ущільнення на знімку мамографії. У 40-45-річному віці залозиста тканина заміщується жировою, яка на знімку має прозорий вигляд. В цьому віці процедура стає ефективною – на контрасті з жировою тканиною лікар може побачити новоутворення.

УЗД молочних залоз використовують як додатковий метод діагностики. Цю процедуру призначають жінкам у молодому віці, коли методика УЗД є більш інформативною, ніж мамографія. На УЗД добре видно структуру залозистої тканини, тому лікар може визначити необхідність додаткових обстежень.

Як часто і кому треба проходити мамографію?

Жінки у віці від 40 років повинні робити мамографію кожного року. Мамографія протипоказана жінкам, які виношують чи годують дитину. Відносне протипоказання стосується жінок до 35-річного віку: їм процедуру призначають, якщо під час огляду чи УЗД лікар виявив пухлину з підозрою на злоякісну.

Пройти обстеження на сучасному мамографі можна у медичному центрі «Авіцена». Дізнайтеся деталі в адміністратора та запишіться на обстеження, щоб впевнитися, що все гаразд, або вчасно виявити проблему і розпочати лікування.

Ваше здоров’я – у ваших руках. Не зневажайте простими та доступними способами діагностики. Раннє виявлення раку молочних залоз – запорука успішного лікування та повного одужання.

   ЧАС РОБОТИ

Понеділок, Середа, П’ятниця 8:00-16:00
Вівторок, Четвер 8:00- 20:00
Субота 8:30- 13:00

Пн, Ср, Пт – 8:00 – 16:00

Вт, Чт – 8:00 – 20:00

Сб 8:30 – 13:00

  +38(098)469-85-78

   АДРЕСА