Щомісяця за кілька днів до менструації жінка починає відчувати незвичні зміни у своєму організмі та поведінці. Вони мають назву – передменструальний синдром. Подібні відчуття заважають повсякденному життю жінки, її працездатності.

З віком частота і тривалість ПМС зростає. Про наявність певних характерних симптомів перед менструацією повідомили до 80% жінок, у 20-30% виявлено ПМС, а от 3-8% пацієнток страждають на ПМДР – важка форма ПМС із психоемоційними симптомами.

Що таке ПМС і як він виникає

Левова частина дослідників вважають, що ПМС – це прояв порушення балансу статевих гормонів. З’ясувалося, що роздратованість, нестабільна температура тіла та головні болі виникають через те, що рівень прогестерону та естрогену в організмі зменшується, а біосинтез -ендорфінів залежить від їхнього рівня. Однак причина ПМС досі невідома.

Жінки 20-40-річного віку з сімейною історією післяпологової депресії частіше страждають від ПМС. Передменструальний синдром може тривати від двох днів до двох тижнів, його тривалість залежить від низки чинників: зловживання алкоголем, стресу, ожиріння, вірусних інфекцій, інсулінорезистентності тощо.

Симптоми ПМС: якими вони бувають

Діагностуючи ПМС, вивчають ознаки, що виникають перед та після менструації. Це потрібно для того, щоб визначити ступінь передменструального синдрому. Симптоми ПМС бувають фізичними та емоційними.

Психологічні симптоми:

  • втрата емоційного самоконтролю;

  • погіршення пам’яті, неуважність;

  • тривога, замкнутість, пригнічений настрій;

  • сновидіння з жахами;

  • роздратованість.

Симптоми з’являються під час лютеїнової (передменструальної) фази, зменшуються чи зникають незадовго до чи під час менструації та відсутні впродовж фолікулярної (преовулярної) фази. Вважається, що у жінки немає ПМС, якщо присутні лише фізичні прояви.

Фізичні симптоми:

  • головний біль, біль внизу живота, у суглобах, спині;

  • вугрі;

  • пітливість;

  • опухання молочних залоз, збільшення маси тіла;

  • невгамовне бажання їсти та тяга до солодощів, спрага;

  • цистит;

  • діарея або закреп.

Якщо нестерпно болить живіт під час ПМС, треба звернутися до лікаря-гінеколога та пройти повне обстеження, адже це може бути ознака дисменореї. Дисменорея – біль у матці за кілька днів або під час менструації. Найгостріші відчуття жінка переживає за день до менструації. За 2-3 дні біль стає слабшим.

Полегшення симптомів передменструального синдрому

Полегшити симптоми ПМС зазвичай допомагає правильне харчування, спокій та регулярне фізичне навантаження. Також пацієнткам слід обмежити вживання напоїв із кофеїном, солі, солодощі, алкоголю. Кофеїн викликає безсоння, сіль сприяє утворенню набряків, алкоголь посилює неспокій, а солодощі разом із кофеїном здатні руйнувати в організмі вітаміни групи B.
Звичайно, можна прочитати безліч рецептів для полегшення симптомів та займатися самолікуванням, але ми радимо звернутися до лікаря. Він призначить медикаментозну терапію, оцінивши інтенсивність симптомів.

   ЧАС РОБОТИ

Понеділок, Середа, П’ятниця 8:00-16:00
Вівторок, Четвер 8:00- 20:00
Субота 8:30- 13:00

Пн, Ср, Пт – 8:00 – 16:00

Вт, Чт – 8:00 – 20:00

Сб 8:30 – 13:00

  +38(098)469-85-78

   АДРЕСА