Гормони щитоподібної залози регулюють інтенсивність метаболізму, температуру тіла, впливають на серцеву діяльність, розумовий і фізичний розвиток. Вони відповідають навіть за наші емоційні реакції. Тому будь-яке відхилення від норми одразу позначається на загальному самопочутті, зовнішньому вигляді, настрої та потребує уваги ендокринолога. В Черкасах отримати фахову допомогу спеціаліста можна в медцентрі “Авіцена”.
Гіпо- та гіпертиреоз — це два протилежні стани. При гіпотиреозі в організмі бракує гормонів щитоподібної залози, а при гіпертиреозі (його ще називають тиреотоксикозом) їх забагато. За відсутності лікування обидві хвороби призводять до серйозних ускладнень, тому за появи будь-яких тривожних симптомів обовʼязковою є консультація ендокринолога.
Гіпертиреоз: симптоми та наслідки
Стан, коли гормонів виробляється забагато, називається гіпертиреоз. Іноді надмірна секреція може викликати такі порушення роботи внутрішніх органів, що це має характер інтоксикації. В таких випадках гіпертиреоз називають тиреотоксикозом.
Симптоми гіпертиреозу:
загальна слабкість, підвищена дратівливість і безсоння;
- тремор рук;
- зниження ваги за умови нормального апетиту;
- підвищена пітливість, погане самопочуття у спеку;
прискорене серцебиття, аритмія, підвищений артеріальний тиск;
розлади травлення (діарея).
Найбільш небезпечні стани, до яких може призвести гіпертиреоз, — це миготлива аритмія та тиреотоксичний криз, що потребують екстреної госпіталізації. Крім того, при гіпертиреозі відбувається швидкий розпад білків м’язової тканини та розрідження кісткової тканини (остеопороз). Дегенеративні зміни у серці призводять до хронічної серцевої недостатності.
Суттєві зміни відбуваються й у нервовій системі: хворий спостерігає прогресування невротичних розладів і депресії, погіршення настрою та працездатності. У жінок порушується менструальний цикл аж до припинення овуляції та безпліддя. У чоловіків розвивається імпотенція та переродження грудних залоз за жіночим типом (гінекомастія).
Симптоми на наслідки гіпотиреозу
Гіпотиреоз виникає через нестачу гормонів, коли щитоподібна залоза продукує їх набагато менше, ніж потрібно.
Симптоми гіпотиреозу:
- зниження настрою та рухової активності;
- слабкість, сонливість і мерзлякуватість;
- послаблення концентрації та уваги, уповільнення мислення;
- волога та бліда шкіра, набряки;
збільшення ваги тіла (навіть при зниженому апетиті);
- слабкий пульс;
розлади травлення (закрепи).
Гіпотиреоз не менш небезпечний для організму, ніж тиреотоксикоз. За відсутності лікування можуть розвинутися смертельно небезпечні ускладнення — гіпотиреоїдна кома, скупчення рідини в серцевій сумці або плевральній порожнині. Гіпотиреоз без лікування призводить до серйозних наслідків насамперед для центральної нервової та серцево-судинної систем.
Профілактика захворювань щитоподібної залози
Запобігти патологіям щитовидної залози реально, якщо суворо дотримуватися правил здорового харчування та активного способу життя. Ось декілька дієвих рекомендацій від лікарів-ендокринологів.
Уникайте стресів і нервово-психічних навантажень, вони порушують функцію щитовидки.
- Включіть у свій раціон морепродукти, йодовану сіль, горіхи, фрукти, овочі, молочні продукти, нежирне м’ясо та субпродукти, яйця.
- Відмовтеся від цигарок та алкоголю.
- Ведіть активний спосіб життя, займайтеся спортом або просто достатньо рухайтеся. Зробіть загартовування та зміцнення імунітету своєю щоденною звичкою.
Щороку перевіряйте стан щитоподібної залози у свого лікаря-ендокринолога в Черкасах, навіть якщо вас нічого не турбує.
Запишіться на консультацію до ендокринолога
Діагностикою та лікуванням гіпотиреозу й гіпертиреозу займається лікар-ендокринолог. Консультація ендокринолога в Черкасах включає збір анамнезу, огляд пацієнта, пальпацію органу. Також лікар направить вас на лабораторні аналізи (Т3, Т4, ТТГ) і УЗД щитоподібної залози.
У медичному центрі “Авіцена” можна отримати консультацію досвідченого ендокринолога в Черкасах і пройти УЗД щитовидки всього за один візит. Наші лікарі уважно вас вислухають, дадуть відповіді на всі запитання та доберуть найефективніші терапевтичні схеми.
ЧАС РОБОТИ
Понеділок, Середа, П’ятниця | 8:00-16:00 |
Вівторок, Четвер | 8:00- 20:00 |
Субота | 8:30- 13:00 |
Пн, Ср, Пт – 8:00 – 16:00
Вт, Чт – 8:00 – 20:00
Сб 8:30 – 13:00