Project Description

Міома (фіброміома, лейоміома) матки — це доброякісна пухлина, ризик перетворення якої на злоякісну вкрай низький. За статистикою, її виявляють у 20% жінок репродуктивного віку (до 50 років). Багатовузлова форма, як і збільшення до великих розмірів (5-6 см і більше), може спричиняти відчутний дискомфорт та становити серйозні ризики для здоров’я. Для виключення небезпечних станів передбачено обов’язкове лікування міоми матки.

Новоутворення невеликих розмірів можна усунути консервативними методами. Видалення великих вузлів потребує хірургічного втручання — міомектомії. Така маніпуляція в більшості випадків належить до операцій зі збереженням органів. Видаляються лише вузли, а тканини реконструюються. Після операції можливість народження дитини зберігається, що дуже важливо.

Діагностика та види міоми й фіброміоми матки

Підозру на наявність новоутворення (не варто плутати з аденоміозом) лікар може висунути на основі таких факторів:

  • результати гінекологічного огляду;
  • історія симптомів пацієнтки та менструальних циклів.

Однак даних на цьому етапі недостатньо для прийняття рішення про необхідність лікування фіброміоми матки, тим більше міомектомії. Для точного діагнозу потрібне повне обстеження пацієнтки. Діагностика включає:

  • огляд на кріслі;
  • УЗД органів малого таза, рідше — МРТ;
  • гістологічне дослідження зіскрібка порожнини матки;
  • гістероскопію для оцінки стану ендометрія.

Лікар може призначити додаткові дослідження, враховуючи симптоми та стан пацієнтки. На основі цих даних фахівець ухвалює рішення щодо консервативного лікування міоми матки або оперативного втручання.

Види міоми та фіброміоми

Існує умовний поділ лейоміом, коли необхідна операція. У медичній практиці виділяють 5 типів новоутворень. Однак з урахуванням їхніх розмірів (іноді до 6 см і більше в діаметрі) та частих випадків множинної міоми, вони часто належать до 2-3 категорій одночасно. Саме тому поділ на види є умовним і виглядає так:

  • Інтрамуральні. Найпоширеніший тип. Ці лейоміоми також називають інтерстиціальними. Вони формуються в стінках матки.

  • Субсерозні. Ростуть у стінках, але зовні. Збільшуючись у розмірах, можуть тиснути на сусідні органи.

  • Субмукозні. Утворюються під слизовою оболонкою, часто проникаючи в її порожнину. Їхній ріст здебільшого призводить до сильних кровотеч та інших серйозних ускладнень.

  • Фіброміоми на ніжці. Це не окремий вид, а різновид субсерозних або субмукозних вузлів всередині чи зовні жіночих органів. В особливу категорію їх виокремлюють через наявність ніжки або стебла.

  • Внутрішньопорожнинні. Вузли проростають із міометрія, проникаючи в порожнину матки.

Необхідність операції з видалення міоми матки визначають індивідуально в кожному конкретному випадку залежно від клінічної картини та результатів діагностики.

Причини та симптоми виникнення міоми

Точні причини виникнення новоутворень не встановлені. Однак фахівці вказують на фактори, що найімовірніше провокують формування новоутворень:

  • Спадковість. Причина значних змін в органах, включно з ростом новоутворень.
  • Гормони. Естроген і прогестерон провокують потовщення тканин внутрішньої частини матки під час кожного менструального циклу. Так відбувається підготовка до вагітності. Іноді запускаються негативні процеси утворення вузлів із необхідністю лікування фіброміоми матки.
  • Позаклітинний матрикс. Призводить до склеювання клітин і утворення вузлів.

У ході проведеного в 2016 році дослідження було виявлено ще кілька причин, що провокують ріст міом. До них належать:

  • Вік. У жінок до 35 років пухлини ростуть швидше і з’являються частіше, ніж у тих, хто досягнув 45 років.
  • Рання менструація.
  • Кофеїн та алкоголь. Доведено прямий зв’язок між їхнім вживанням і новоутвореннями.
  • Дієта. Варто відмовитися від раціону, який передбачає споживання великої кількості червоного м’яса.

Ризики виникнення новоутворень пов’язані із загальним станом організму. Наприклад, ожиріння та високий кров’яний тиск суттєво збільшують їхню ймовірність.

До лікаря слід звернутися при таких симптомах: постійний біль у ділянці таза, надмірні менструації або кровотечі/мажучі виділення між ними, проблеми з сечовипусканням, постійна втома та слабкість (як наслідок анемії), а також інших дискомфортних станах.

Як проходить операція з видалення міоми матки

Консервативні методи лікування міоми матки передбачають прийом препаратів (знеболювальних, препаратів заліза, агоністів тощо), фізіотерапію або фуз-абляцію (вплив на вузлові форми ультразвуком). Однак ефективність таких методів можлива при невеликих розмірах фіброміоми, її повільному рості, відсутності деформації порожнини та молодому віці пацієнтки. В інших випадках консервативне лікування не використовують через його неефективність.

При міомі матки операція вважається найефективнішим методом. Хірургічне втручання, як правило, виключає рецидив формування фіброматозних вузлів. Існує кілька методів лікування міоми матки:

  • Гістероскопія. Належить до органозберігаючих операцій без розрізів. Доступ до вузлів лікар отримує через піхву, а їхнє видалення відбувається за допомогою петлі гістероскопа. Проводиться під місцевим наркозом.

  • Лапароскопія. Хірург видаляє вузли через невеликі розрізи в черевній порожнині. Лапароскопічна операція з видалення міоми матки вважається мінімально інвазивною процедурою з швидким відновленням і проводиться під наркозом.

  • Лапаротомія. Порожнинна операція з відкритим розрізом черевної порожнини. Проводиться для лікування міоми всередині матки та на зовнішніх стінках. Виконується під загальним наркозом при наявності великих вузлів або необхідності видалення всього органу.

Вартість операції при фіброміомі матки визначається з урахуванням обраної методики лікування. Тривалість маніпуляцій залежить від обсягу втручання і варіюється від 20–30 хвилин до 2-3 годин.

Результати проведення міомектомії

Діагностика та лікування міоми матки в клініці з відмінною репутацією і кваліфікованими спеціалістами забезпечує позитивний результат для переважної більшості пацієнток (не менше 85%). Наслідки успішного хірургічного втручання включають:

  • Полегшення симптомів. Припиняються сильні менструальні кровотечі, болі та тиск у ділянці таза.

  • Покращення фертильності. Жінки, які перенесли гістероскопію або лапароскопію, отримують високі шанси настання вагітності протягом приблизно року після проведення операції.

Через деякий час після успішного хірургічного втручання можуть знову розвинутися вузли. Вони потребуватимуть лікування або не завдаватимуть дискомфорту жінці. Проте варто враховувати ключовий момент. У жінок, які завагітніли після операції, ризик розвитку нових вузлів є меншим, ніж у тих, які відмовилися від народження дітей. При видаленні кількох фіброміом ймовірність повторної появи новоутворень вища, ніж у випадках, коли лікування проводилося щодо поодинокої міоми.

Ризики та ускладнення міомектомії

Чим радикальніші методи лікування міоми матки, тим вищі ризики ускладнень. За загальною статистикою, міомектомія рідко провокує негативні наслідки для організму. Проведення операції в сучасному центрі кваліфікованим хірургом практично зводить їх до нуля.

У рідкісних випадках можливі такі проблеми:

  • Надмірна втрата крові. У багатьох жінок низькі показники крові через анемію, яку провокують сильні менструації. Лікар може призначити терапію для їх покращення. За потреби вживають додаткових заходів для виключення надмірної крововтрати під час операції.
  • Рубцювання тканин. Ймовірність утворення спайок виникає при відкритій операції (лапаротомії), коли потрібно видаляти великий вузол або кілька вузлів.
  • Ускладнення вагітності або пологів. Така ймовірність залишається, якщо хірургу довелося зробити глибокий розріз у стінці матки. Лікар, який вестиме вагітність, найімовірніше, запропонує кесарів розтин, щоб уникнути розриву матки під час пологів.

Зберігаються також мінімальні ризики гістеректомії, якщо відкриється неконтрольована кровотеча або виявляться інші аномалії, окрім фіброміоми.

Підготовка до операції для запобігання можливим ускладненням

Скільки триває операція з видалення міоми матки залежить від особливостей ситуації. Проте полегшити стан пацієнтки, скоротити період відновлення та час проведення маніпуляцій (за рахунок відсутності ускладнень) і покращити прогноз допоможе попередня підготовка. Вона включає:

  • Прийом вітамінів та препаратів, що містять залізо. Це дозволить відновити показники крові перед операцією при наявності анемії.

  • Гормональна терапія. Така стратегія лікування кровотеч при міомі матки також передбачає корекцію анемії. Лікар призначає агоністи, протизаплідні таблетки або інші препарати.

Прийом гормональних засобів перед операцією при фіброміомі матки може забезпечити ще один дуже корисний ефект — зменшення розмірів вузлів. У такому випадку хірург застосує мінімально інвазивний підхід для видалення фіброміом замість відкритої операції. Це знизить ризики ускладнень і вартість операції. Однак рішення про доцільність такого способу впливу на організм має приймати виключно лікар, а не пацієнт на власний розсуд.

Показання та протипоказання до міомектомії

У більшості жінок утворення фіброміом протікає безсимптомно. Видалення вузлів показано не завжди. На ранніх стадіях лікар може обмежитися спостереженням за динамікою росту. Іноді застосовується консервативна терапія. Показань до оперативного лікування міоми матки чимало. Ось лише основні:

  • маткові кровотечі з хронічною анемією;
  • стрімке зростання пухлини;
  • вік жінки до 50 років (при клімаксі здебільшого виконують видалення органу з придатками);
  • обструкція сечоводу;
  • шийкова або перешийкова фіброміома (робить матку нерухомою і зміщує сусідні органи);
  • поєднання міоми та пухлини яєчників;
  • вузол на задній стінці матки (під час вагітності провокує різні ускладнення аж до передчасних пологів);
  • зростаюча міома в постменопаузі;
  • перекручення ніжки субсерозного вузла;
  • термін вагітності більше 12 тижнів із неможливістю оцінити придатки.

Незважаючи на значні досягнення сучасної хірургії, існують протипоказання до проведення міомектомії. До них належать прогресуючий запальний процес, тяжка анемія, підозра на злоякісність клітин ендометрію. У цих випадках застосовується консервативне лікування. Його вартість може суттєво перевищувати оплату операції, проте для конкретного пацієнта такий метод є оптимальним.

Відновлення після видалення міоми та фіброміоми

Тривалість реабілітації залежить від розміру та локалізації вузлів, методу лікування, наявності ускладнень. Найшвидше відновлення відбувається після гістероскопії — через кілька годин пацієнтка може вирушати додому. Якщо виконана лапароскопія, у перший день передбачений постільний режим. На другу добу можна повільно ходити. Загальний термін перебування в клініці — 3 дні.

Обов’язкові правила поведінки в перший місяць після операції:

  • уникати відвідування лазні, сауни, солярію, надмірних фізичних навантажень;
  • замінити ванну душем;
  • відмовитися від шкідливих звичок — куріння та алкоголю;
  • дотримуватися принципів здорового харчування.

Приблизно через місяць можна повернутися до активного статевого життя, проте необхідно користуватися засобами контрацепції. Огляд гінеколога передбачається через 1, 3 і 6 місяців. Обов’язкова оцінка стану тканин методом УЗД.

Ефективні методи профілактики утворення міом невідомі, як і причини формування цих вузлів. Проте лікарі рекомендують вести здоровий спосіб життя, включаючи правильне харчування (багато овочів і фруктів), достатню фізичну активність і відмову від шкідливих звичок.

Запишіться на процедуру видалення міоми матки в клініку «Авіцена» в Черкасах

Звернення до медичного центру з високим інтелектуальним потенціалом кадрів і сучасним обладнанням — це можливість ефективного лікування без негативних наслідків та ускладнень. Досвідчені лікарі клініки «Авіцена» в Черкасах виконають ретельну діагностику та підберуть оптимальний метод міомектомії для досягнення найкращого результату. Запис на консультацію здійснюється за телефоном. Ціна операції при міомі матки залежить від результатів обстеження та повідомляється пацієнту після його проведення. Обирайте надійну клініку «Авіцена» — ми вже допомогли сотням жінок відновити здоров’я та повернути радість життя!

 

Отримати консультацію

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

   ЧАС РОБОТИ

Понеділок – П’ятниця 8:00-
19:00
Субота 8:30- 13:00

Пн, Ср, Пт – 8:00 – 16:00

Вт, Чт – 8:00 – 20:00

Сб 8:30 – 13:00

  +38(073)438-00-30

   АДРЕСА