Project Description

Цистектомія або видалення кісти яєчника — оперативне втручання, спрямоване на усунення доброякісного новоутворення з збереженням здорових тканин. Лікування дозволяє зберегти або відновити фертильність жінки. Більшість новоутворень яєчників у жінок репродуктивного віку зникають без лікування. Їх утворення відбувається безсимптомно. Вони не турбують жінку, виявляються під час гінекологічного огляду та розсмоктуються після 1-2 менструацій. Приблизно 15% випадків потребують операції. З них більшість — новоутворення, які виникли після менопаузи.

Існує низка показань, за яких оперативне втручання обов’язкове. Найчастіше це ситуації, коли у пацієнток з’являються болісні симптоми або розростання кісти може завдати значної шкоди здоров’ю. У таких випадках лікар медичного центру порекомендує провести цистектомію.

Діагностика кісти яєчника

Наповнені рідиною мішечки — саме так виглядають новоутворення, які називаються кістою яєчника і належать до найпоширеніших гінекологічних захворювань. Вони діагностуються у 30-35% жінок. Формуються з нерозірваного фолікула, тканин жовтого тіла яєчника або інших органів репродуктивної системи.

Оскільки їх утворення проходить безсимптомно, на ранніх етапах виявити проблему вдається не завжди. Запідозрити або виявити наявність кісти допомагає гінекологічний огляд. Для встановлення діагнозу спеціаліст призначає низку додаткових, зокрема ендоскопічних досліджень. Найчастіше це:

  • трансвагінальне УЗД;

  • апаратна діагностика — кольорова доплерографія, комп’ютерна томографія (КТ) або магнітно-резонансна томографія (МРТ);

  • аналізи для операції з видалення кісти яєчника — тест на вагітність і/або онкомаркер.

Лікар може порекомендувати й інші аналізи з урахуванням особливостей ситуації та стану пацієнтки.

Причини та симптоми появи кісти яєчника

Формування доброякісних новоутворень, що потребують консервативного лікування або операції з видалення кісти яєчника, найчастіше пов’язане з дисбалансом гормонального фону. Ще одна поширена причина — небезпечні захворювання, наприклад, ендометріоз. Лікарі виділяють низку інших факторів, що провокують це негативне явище, серед яких:

  • ендокринні захворювання;
  • спадковість;
  • переривання вагітності;
  • порушення обміну речовин;
  • застійні явища в органах малого таза;
  • застосування препаратів для стимуляції овуляції;
  • запалення органів малого таза;
  • пізнє настання менопаузи;
  • рак тощо.

Новоутворення може розвиватися і під час вагітності, коли фолікул після овуляції залишається на яєчнику. Після пологів воно, як правило, розсмоктується.

У більшості випадків новоутворення може не давати про себе знати — операція з видалення кісти яєчника не потрібна. Симптоми його наявності:

  • біль у ділянці таза, зокрема під час статевого акту;
  • труднощі з випорожненням кишечника;
  • рясні або нерегулярні менструації;
  • здуття живота без явних причин.

Кісти яєчників, як правило, не впливають на фертильність. Однак у ряді випадків через них виникають труднощі із зачаттям, як, наприклад, при новоутвореннях у цервікальному каналі матки, що зменшують його прохідність.

Види кіст яєчників

Існує два основні типи новоутворень яєчників:

  • Функціональні — розвиваються під час менструацій. Вони найпоширеніші серед жінок, є нешкідливими й недовготривалими.

  • Патологічні — формуються внаслідок аномального росту клітин і потребують особливої уваги.

Залежно від причини розвитку та типу тканин вони можуть відрізнятися за структурою і властивостями. У хірургії патологічні новоутворення поділяються на підвиди:

  • Цистаденома — розвивається з клітин на поверхні яєчника. Може бути заповнена водянистим або слизовим матеріалом і часто досягає великих розмірів.

  • Дермоїдна кіста або тератома — утворюється з репродуктивних клітин, що беруть участь у формуванні яйцеклітини. Може містити такі тканини, як волосся, зуби, шкіра. У рідкісних випадках вважається раковим новоутворенням.

  • Ендометріоїдна кіста — утворюється з клітин, що вистилають внутрішню частину матки, коли вони розростаються неконтрольовано та прикріплюються до яєчника.

  • Фолікулярне новоутворення — вже зрілий фолікул, який не розірвався через порушення циклу овуляції.

Дермоїдні кісти та цистаденоми можуть досягати дуже великих розмірів, провокуючи перекрут яєчника. Такий перекрут здатен викликати скорочення або повну зупинку кровопостачання органа.

Методи видалення кіст яєчників

Хірургічне втручання при діагностуванні кістозних новоутворень показане не завжди. У деяких випадках лікар обирає тактику спостереження. Ситуації самостійного розсмоктування не є рідкісними. Залежно від клінічної картини може застосовуватися консервативне лікування. Ураховуючи вид, розмір кісти, вік пацієнтки та інші фактори, лікар у деяких випадках приймає рішення про хірургічне втручання. Існують такі методи видалення кісти яєчника:

  • Лапаротомія — традиційна порожнинна операція, під час якої для доступу до органів малого таза хірург робить поздовжній або поперечний розріз тканин передньої черевної стінки. Така тактика дає змогу візуалізувати внутрішні органи.

  • Лапароскопія — виконується за допомогою кількох невеликих надрізів під місцевим наркозом. Це найсучасніший малоінвазивний метод хірургічного втручання через 2 і більше проколів. Використовується спеціальний лапароскоп (невеликий трубчастий мікроскоп з підсвіткою на кінці) та інші хірургічні інструменти товщиною не більше олівця.

Із зазначених методів лапароскопія застосовується частіше. Це пов’язано з мінімальними больовими відчуттями та швидшим відновленням. У лапароскопічній хірургії активно використовується методика видалення кісти яєчника лазером, яка відрізняється мінімальною травматичністю.

Підготовка до операції цистектомія

Правильна тактика перед хірургічним втручанням зменшує період відновлення пацієнта і зводить до мінімуму ризики розвитку ускладнень.

Підготовка до операції з видалення кісти яєчника передбачає відмову від їжі та напоїв за 6 годин до процедури. Під час консультації з лікарем пацієнту потрібно повідомити про прийом постійних ліків. Спеціаліст визначить, які медикаменти можна продовжувати приймати. Від деяких із них, ймовірно, доведеться відмовитися на час операції. Це дозволить знизити навантаження на організм.

Як проходить порожнинна операція з видалення кісти яєчника

Лапаротомія передбачає розріз тканин передньої черевної стінки для доступу до органів малого таза. З цієї причини порожнинна операція з видалення кісти яєчника виконується під наркозом. Лапаротомія проводиться в разі, якщо потрібно видалити новоутворення великого розміру (від 8-10 см і більше). Процедура складається з кількох етапів, під час яких лікар:

  1. вводить наркоз;
  2. робить великий розріз на животі;
  3. видаляє новоутворення;
  4. зашиває шкіру та накладає захисну пов’язку.

Скільки триває порожнинна операція, залежить від складності випадку, віку пацієнта та інших факторів. Зазвичай від одного до кількох годин.

Показання та протипоказання до лапароскопії

Якщо доброякісне новоутворення не лікувати, воно часто проходить самостійно. Однак у низці випадків показана лапароскопія для видалення кісти яєчника. До них належать:

  • сильні болі в ділянці таза, що супроводжуються нудотою та блюванням;
  • новоутворення великих розмірів (від 8-10 см);
  • підозра на рак;
  • розрив новоутворення;
  • підозра на перекрут яєчника;
  • неможливість завагітніти внаслідок полікістозу (множинні новоутворення).

Лапароскопічне видалення кісти яєчника також проводиться у випадках, коли УЗД підтверджує, що причиною утворення кісти є ендометріоз. Операція проводиться для збереження фертильності. У таких випадках часто вибирають лазерне видалення — максимально щадний метод, який не потребує складної реабілітації.

Незважаючи на те, що лапароскопія — малоінвазивна методика, існують протипоказання до її застосування. У сучасних медичних центрах фахівці відмовляться від неї на користь консервативного лікування або відкладуть операцію за загального виснаження організму пацієнта, високої температури, порушень показників згортальної системи крові, наявності спайок з черевною порожниною.

Можливі ускладнення цистектомії

Чи є операція з видалення кісти яєчника небезпечною — питання, яке хвилює всіх пацієнтів. Незважаючи на досягнення хірургії та сучасні методи позбавлення новоутворень, деякі ризики ускладнень залишаються завжди. Мінімізувати їх можна, вибравши надійну клініку з кваліфікованими фахівцями і правильно підготувавшись до операції. Однак знати про них необхідно. Існують ризики:

  • подразнення в місці розрізу, що спричиняє дискомфорт;
  • пошкодження яєчника або навколишніх тканин;
  • кровотечі;
  • утворення згустків крові;
  • повторного формування кісти.

Значно збільшують ризики ускладнень куріння, діабет, ожиріння, а також випадки, коли раніше проводилися операції на органах малого таза або черевної порожнини.

Відновлення після видалення кісти яєчника

Тривалість реабілітації після цистектомії залежить від типу маніпуляції, наявності ускладнень, загального стану пацієнта. Зазвичай після лапароскопії жінка повертається додому через 2-3 години. Повне відновлення настає через 1-2 тижні, після чого можна повернутися до звичної діяльності та фізичних навантажень.

Якщо лікар обрав лапаротомію, період реабілітації може тривати до 12 тижнів. Пацієнту необхідно буде приймати знеболювальні для зменшення болю в місці розрізу. Легку діяльність удома чи на подвір’ї можна поновити приблизно через 2 тижні після операції. Протягом усього періоду реабілітації обов’язковим є спостереження у лікаря.

Ураховуючи, скільки коштує операція з видалення кісти на яєчнику чи консервативне лікування, а також ризики виникнення ускладнень, значно ефективніше постійно дбати про своє здоров’я. Не існує способу гарантовано запобігти формуванню більшості новоутворень. Однак профілактика повинна включати контроль менструального циклу і регулярні гінекологічні огляди. Чим раніше лікар виявить проблему, тим простіше її вирішити з мінімальними наслідками або взагалі без них.

Запис на процедуру з видалення кісти яєчника у клініку «Авіцена» в Черкасах

Звернення до клініки з сучасним обладнанням і високим інтелектуальним потенціалом кадрів підвищує шанси на відновлення здоров’я без негативних наслідків. Фахівці медичного центру «Авіцена» в Черкасах проведуть якісну діагностику та підберуть оптимальний метод лікування. Ціна видалення кісти яєчника залежить від суб’єктивних факторів, які допомагає виявити проведене обстеження. Точна вартість маніпуляції озвучується під час консультації. Запис проводиться за телефоном. Відновлюйте здоров’я разом з «Авіценною». Наша місія — допомагати жінкам жити повноцінним щасливим життям.

 

Отримати консультацію

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

   ЧАС РОБОТИ

Понеділок – П’ятниця 8:00-
19:00
Субота 8:30- 13:00

Пн, Ср, Пт – 8:00 – 16:00

Вт, Чт – 8:00 – 20:00

Сб 8:30 – 13:00

  +38(073)438-00-30

   АДРЕСА