Час від часу майже всі діти влаштовують неконтрольовані істерики та «показують характер». Однак якщо збудженість, знервованість, плаксивість, поганий сон, перебірливість у їжі стали щоденною «нормою», вам варто звернути увагу на цей стан.

Без участі батьків і спеціалістів симптоми ранньої дитячої нервовості в майбутньому можуть перерости у неврози та психози. Тому для правильної діагностики й лікування обов’язковою є консультація невропатолога.

Що таке синдром дитячої нервовості

Рання дитяча нервовість (нервозність, нервове напруження) — це сприятливий фон для розвитку патологічних психологічних станів. Цей розлад частіше проявляється у хлопчиків, а також у первістків і малюків, народжених у зрілому віці (так звані «пізні» діти).

Прояви ранньої дитячої нервовості спостерігаються вже в перші роки життя. Надмірну знервованість часто супроводжують дитячі істерики, підвищена збудженість, загальна занепокоєність. Такі діти надто емоційні, нестримані, вразливі. Синдром проявляється порушеннями сну й апетиту, надмірною чутливістю до зовнішніх та внутрішніх чинників, складнощами у спілкуванні з однолітками, відвідуванням дитсадка чи школи.

Симптоми та причини ранньої дитячої нервовості

Причиною підвищеної знервованості часто є ураження нервової системи, викликане:

  • генетичними чинниками;

  • негативними пренатальними та натальними факторами (зовнішній вплив на нервову систему до або безпосередньо під час пологів);

  • ранніми постнатальними проблемами (важкі захворювання, перенесені в перші тижні та місяці життя).

Розрізняють два види знервованості: збуджений і астенічний. Для збудженого типу характерні імпульсивність, запальний характер і дратівливість, підвищена рухова активність, егоїстичність. Для астенічного швидке емоційне виснаження, плаксивість, втомлюваність, вразливість. Але у більшості випадків симптоми ранньої дитячої нервовості змішані лякливість, різкі зміни настрою, страх перед новим оточенням, іграшками, яскравим світлом, різкими запахами, шумом.

Симптоми дитячого неврозу проявляються у новонароджених під час засинання – вони неспокійні з перших місяців, погано сплять, часто просинаються, здригаються, кричать, під час засинання можуть качати головою, смоктати палець.

У старшому віці проявами знервованості є безсоння дитини, скреготіння зубами, нічні жахи, здригання, ходіння уві сні. Такі діти можуть почати говорити або дуже рано, або навпаки дуже пізно. Вони охоче розповідають вірші перед гостями або ж навпаки категорично відмовляються це робити. У школі діти з підвищеною нервовістю є непосидами, навчаються то дуже добре, то дуже погано. Частими є респіраторні інфекції, захворювання шлунково-кишкового тракту, нетримання сечі та калу, підвищення чи зниження температури тіла.

10 порад батькам, як поводитися зі знервованою дитиною

Щоб симптоматика ранньої дитячої нервовості не переросла в психічний розлад, батькам треба докласти певних зусиль у вихованні та спілкуванні з малюком. Ці поради допоможуть вам вибудувати правильну комунікацію с дитиною.

  • Спілкуйтеся з малюком тактовно й делікатно, не воюйте, але й не капітулюйте перед ним.

  • Приділяйте більше уваги моральному вихованню, навчіть спілкуватися з однолітками без конфліктів, істерик і капризів.

  • Дуже важливим є режим дня. Побудуйте чіткий графік: прийом їжі та сон повинні відбуватися щодня приблизно в один і той же час.

  • Фізичні вправи, рухливі ігри, тривалі прогулянки, загартовування – все це допоможе зняти градус напруги. Не забороняйте бігати з дітьми на вулиці, не вдягайте дитину занадто тепло.

  • Якщо є проблеми з апетитом, не можна годувати дитину перед телевізором, використовувати погрози чи примушувати. Робіть більш тривалі перерви між прийомами їжі. Обережно вводьте в раціон нові продукти. Виключіть із нього какао, шоколад, каву, смажене, гостре, наваристі бульйони.

  • В дитсадок малюка краще віддавати в більш пізньому віці, тоді адаптація пройде легше. Обов’язково попередьте вихователів, що дитина має підвищену збудливість і може реагувати на ситуації по-особливому. Вихователі не повинні примушувати її гратися, малювати, їсти, виконувати вправи тощо.

  • Якщо є проблеми зі сном, можна потримати дитину на руках, зігріти своїм теплом, розповісти щось приємне. Добре діє масаж пальчиків ніг, шиї, зони за вухами, ванночки для рук і ніг з теплою водою та морською сіллю. Після ванночки вдягніть рукавички, шкарпетки та покладіть малюка в ліжко.

  • Не смійтеся над страхами дитини. Поступово знайомте її з навколишнім світом, не лякайте й не відштовхуйте, а виховуйте мужність, самостійне подолання труднощів.

  • Читайте казки та даруйте іграшки відповідно до віку дитини. Важливо навчитися переключати увагу, особливо, якщо дитина чогось настирливо від вас хоче.

  • Відвідування цирків, парків атракціонів та інших місць, що викликають надмірне збудження, має бути дозованим і дуже обережним.

 

Ви завжди можете записатися на прийом дитячого невролога в Черкасах у медцентр «Авіцена». Кваліфіковані лікарі вищої категорії допоможуть вам впоратися з синдромом дитячої нервовості, дадуть рекомендації щодо побудови режиму дня й фізичної активності, навчать спеціальних вправ, що мінімізують стрес для дитини.

 

Не варто соромитися відвідувати лікаря-невролога. Самостійно виявити та вилікувати порушення в роботі нервової системи дитини неможливо. Це повинен робити фахівець. Вчасно звертайтеся до лікарів і ваш малюк буде активним, здоровим і врівноваженим.

   ЧАС РОБОТИ

Понеділок, Середа, П’ятниця 8:00-16:00
Вівторок, Четвер 8:00- 20:00
Субота 8:30- 13:00

Пн- Пт – 8:00 – 19:00

Сб 8:30 – 13:00

  +38(093)171-25-92

   АДРЕСА